Vijolice v sebi skrivajo veliko zdravilno moč
V starem veku je vijolica veljala za sveto cvetlico. Med prazniki na čast Saturnu so ljudje nosili na glavah venčke iz vijolic. Z njo so častili tudi Pana, mogočnega boga Narave in Življenja. Za Grke je bila dišeča vijolica simbol rodovitnosti. Rimljani so radi segli po vijoličinem vinu in jo mešali v vse sorte ljubezenskih napojev.
Ker njen zapeljivi vonj zbuja močna čustva, je dišeča vijolica postala rastlina Venere in Afrodite. Ti sta se spoznali na ljubezen in si z vijolicami utrli pot v mnoga srca. V krščanstvu predstavlja vijolica ponižnost in skromnost, zato je včasih tudi simbol Jezusa ali Marije.
Kako pa je z njeno zdravilnostjo? Homer omenja, da so v Atenah z vijolico ‘umirjali jezo’, Plinij pa je priporočal nošenje venčkov iz vijolic proti glavobolu in omotičnosti. Sam Hipokrat, oče medicine, je priporočal vijolico proti boleznim glave, posledicam pijančevanja, motnjam vida, melanholiji, pretiranemu izločanju žolča in prsnim vnetjem. S to ljubko rožico so v srednjem veku zdravili skoraj vse, od vnetja v grlu in obolenj dihal in srca do pivskega mačka. Veljalo je celo, da je z vijolicami mogoče zdraviti raka. Veliki arabski modrec Mešue jo je priporočal kot zdravilo zoper angino, nespečnost in jetrne bolezni. Ta spomladanska cvetlica pa je bila kot zdravilo za dihala zelo v čislih tudi pri velikem zdravilcu Sebastianu Kneippu.
Že Kneipp je vijolico cenil kot odlično zdravilo za dihala: za izkašljevanje, še posebej pri oslovskem kašlju. Priporočajo jo za vneto grlo, bronhitis, tuberkolozo in glavobol. Čaj čisti kri in tako posredno pomaga zoper kožne bolezni. Čaj pomaga tudi vnetim ledvicam in bolnemu mehurju. Za protin uporabljamo zmučkane liste, ki jih polagamo na obolela mesta. Zelo se obnese pri histeriji, občutku strahu, nespečnosti, glavobolu, saj pomirja. Sirup pomaga zoper nespečnost, zasluzena dihala in krepi srce. Njene blažilne sposobnosti izkoriščamo pri zdravljenju okužb v ustni votlini in nekaterih kožnih obolenj, na primer razpokane kože, izpuščajev in luskavice. Iz dišeče vijolice pridelujejo eterično olje, ki učinkuje protibolečinsko, antidepresivno, protivnetno, razkuževalno, diuretično in pomirjevalno.
Recepti
Čaj
Poparek pripravimo tako, da žličko posušenih cvetov prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrijemo, počakamo 10 minut in precedimo. Popijemo tri skodelice na dan. Čaj sladimo le z medom.
vir: http://www.zeliscasalvia.si/blog/diseca-vijolica.html
vir: http://lifestyle.enaa.com/zdravje-in-prosti-cas/Vijolice-v-sebi-skrivajo-veliko-zdravilno-moc.html
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Vam je bil obisk te strani v veselje?